  • Mfr # ENCL35-12-A
  • Zoro # G2395550
/ea
Key Features
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
1 3/8 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENCL35-12-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
3/4 in
Outside Dia.
1 3/8 in
Dimension Type
Inch
Width
5/16 in
Screw Size
M3 x 10
Clearance Dia.
1.467 in
Width Tolerance
+0.003/-0.010 in
For Shaft Diameter
3/4 in
Collar Outside Diameter
35 mm
Screw Thread Size
M3x10
Bore Diameter
Collar Width
8 mm
Clearance Diameter
37.3 mm
Details
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 225 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Item
Shaft Collar
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Shaft Locking Type
Clamp On
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Bore Type
Round
Collar Construction
1-Piece
Screw Location from Center
0.58 in
Screw Material Finish
Black Oxide
Collar Material Finish
Bright
Included Screws
(1) Hex Socket Cap Screw
Collar Material Grade
2024
Shaft Tolerance
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Material
Aluminum
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 3/4 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 35 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 37.3 mm, Collar Width 8 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Alloy Steel