  • Mfr # ENSP60-22-A
  • Zoro # G2394920
/ea
Key Features
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
2 23/64 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENSP60-22-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
1 3/8 in
Outside Dia.
2 23/64 in
Dimension Type
Inch
Width
Screw Size
M5 x 14
Clearance Dia.
2.51 in
Width Tolerance
Bore Diameter
1 3/8 in
Collar Outside Diameter
60 mm
For Shaft Diameter
Screw Thread Size
M5x14
Collar Width
12 mm
Clearance Diameter
63.8 mm
Details
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 225 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Item
Shaft Collar
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Collar Construction
2-Piece
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Grade
2024
Screw Location from Center
1.02 in
Shaft Tolerance
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Collar Material Finish
Bright
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Material
Aluminum
Screw Material Finish
Black Oxide
Bore Type
Round
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 1 3/8 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 60 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 63.8 mm, Collar Width 12 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Alloy Steel