  • Mfr # ENSP45-20MM-A
  • Zoro # G2394756
/ea
Key Features
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENSP45-20MM-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
45 mm
Dimension Type
Metric
Width
10 mm
Screw Size
M4 x 12
Clearance Dia.
48 mm
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Screw Thread Size
M4x12
Collar Width
10 mm
Collar Outside Diameter
45 mm
Bore Diameter
20 mm
Clearance Diameter
48 mm
For Shaft Diameter
20 mm
Details
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 225 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
Item
Shaft Collar
System of Measurement
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Screw Seating Torque
4.6 N-m
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Finish
Bright
Bore Type
Round
Screw Location from Center
19 mm
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Collar Material
Aluminum
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Construction
2-Piece
Screw Material Finish
Black Oxide
Shaft Tolerance
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Collar Material Grade
2024
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 20 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 45 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 48 mm, Collar Width 10 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Alloy Steel