  • Mfr # ENSP20-3-A
  • Zoro # G2395158
/ea
Key Features
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
25/32 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ENSP20-3-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
3/16 in
Outside Dia.
25/32 in
Dimension Type
Inch
Width
7/32 in
Screw Size
M2 x 6
Clearance Dia.
0.846 in
Width Tolerance
Screw Thread Size
M2x6
Collar Width
5.5 mm
Collar Outside Diameter
20 mm
Clearance Diameter
21.5 mm
For Shaft Diameter
3/16 in
Bore Diameter
Details
Material
2024 Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 225 Degrees F
Screw Material
Alloy Steel
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Item
Shaft Collar
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Bore Type - Collars
Plain Bore
Material - Collars
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Screw Seating Torque
0.6 N-m
Collar Material
Aluminum
Collar Material Grade
2024
Screw Material Finish
Black Oxide
Collar Material Finish
Bright
Shaft Locking Type
Clamp On
Bore Type
Round
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Screw Location from Center
0.31 in
Shaft Tolerance
Collar Construction
2-Piece
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 3/16 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 20 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 21.5 mm, Collar Width 5.5 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Alloy Steel