  • Mfr # MTCL-10-1.5-SS
  • Zoro # G8165787
/ea
Key Features
Bore Dia.
M10 x 1.5
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp, Threaded
Outside Dia.
24 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MTCL-10-1.5-SS
Dimensions
Bore Dia.
M10 x 1.5
Outside Dia.
24 mm
Dimension Type
Metric
Width
9 mm
Screw Size
M3 x 10
Clearance Dia.
26.3 mm
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Collar Width
9 mm
Bore Diameter
10 mm
Bore Thread Size
Collar Outside Diameter
24 mm
Screw Thread Size
M3x10
Clearance Diameter
26.3 mm
For Shaft Diameter
10 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
1
Collar Style
Clamp, Threaded
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Stainless Steel
Material - Collars
System of Measurement
Metric
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Bore Type - Collars
Threaded Bore
Item
Shaft Collar
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS Compliant
Screw Seating Torque
1.1 N-m
Collar Material
Stainless Steel
Collar Material Grade
303
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Material Finish
Bright
Bore Type
Threaded
Screw Material Grade
304
Included Screws
(1) Hex Socket Cap Screw
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Thread Direction
Right Hand Thread
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Screw Location from Center
8.5 mm
Collar Construction
1-Piece
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Screw Material Finish
Bright
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Threaded, Bore Diameter 10 mm, Bore Thread Size M10x1.50, Collar Outside Diameter 24 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 26.3 mm, Collar Width 9 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel