  • Mfr # MSPH-100-SS
  • Zoro # G7099869
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
100 mm
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
140 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MSPH-100-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
100 mm
Outside Dia.
140 mm
Dimension Type
Metric
Width
32 mm
Screw Size
M12 x 40
Clearance Dia.
149.9 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Item
Shaft Collar,Heavy Duty,100mm,303 SS
Screw Location (R)
61.50 mm
Weight
3.87 lbs
Screw Seating Torque
81 Nm
Number of Screws
2 ea
Type
Two-Piece
Screw Finish
Bright, No Plating
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.025 mm
Style
Round
Bore Tolerance
+0.102 mm / -0.000 mm