  • Mfr # MSPK-30-SS
  • Zoro # G7103140
Bore Dia.
30 mm
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
54 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MSPK-30-SS
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
54 mm
Dimension Type
Metric
Width
15 mm
Screw Size
M6 x 18
Clearance Dia.
59.2 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Item
Shaft Collar,Keyed,30mm,303 SS
Weight
0.3774 lbs
Screw Seating Torque
9.6 Nm
Style
Keyed
Number of Screws
2 ea
Keyway (K)
8 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Finish
Bright, No Plating
Screw Location (R)
21.49 mm
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm