  • Mfr # OF-MSP-16-A
  • Zoro # G7102772
Bore Dia.
16 mm
Material
Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
34 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
OF-MSP-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
34 mm
Width
13 mm
Screw Size
M5 x 16
Clearance Dia.
39.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
Aluminum
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
Screw Material
Alloy Steel
Item
Shaft Collar,Mountable,16mm,Aluminum
Distance Across Flats
30 mm
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Flat to Bore (FB)
7 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Location (R)
12.50 mm