  • Mfr # FHT-MCL-14-AN
  • Zoro # G208673881
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Screw Seating Torque
2.5 N-m
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FHT-MCL-14-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
For Shaft Diameter
14 mm
Collar Outside Diameter
30 mm
Screw Thread Size
M4x14
Screw Length
14 mm
Collar Width
11 mm
Bore Diameter
14 mm
Mount Hole Thread Size
M4
Clearance Diameter
33.7 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Screw Seating Torque
2.5 N-m
Standards
Item
Mountable Shaft Collar
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Included Screws
Clamp Screw
Collar Material
Aluminum
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Component Mount Type
Face Mount Holes
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Construction
1-Piece
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Collar Material Finish
Anodized
Collar Material Grade
2024
Screw Location from Center
11 mm
Screw Material Finish
Bright
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Description
Mountable Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 14 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 30 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 33.7 mm, Collar Width 11 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Finish Bright, Resistance Properties Corrosion-Resistant