  • Mfr # FHT-MCL-26-SS
  • Zoro # G908674980
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FHT-MCL-26-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Mount Hole Thread Size
M6
Collar Outside Diameter
48 mm
For Shaft Diameter
26 mm
Clearance Diameter
54.7 mm
Collar Width
15 mm
Screw Length
16 mm
Screw Thread Size
M6x16
Bore Diameter
26 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Item
Mountable Shaft Collar
System of Measurement
Metric
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Screw Seating Torque
9.6 N-m
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Screw Location from Center
19 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Component Mount Type
Face Mount Holes
Collar Construction
1-Piece
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Included Screws
Clamp Screw
Collar Material
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Screw Material Finish
Bright
Shaft Tolerance
Collar Material Grade
303
Collar Material Finish
Bright
Bore Type
Round
Description
Mountable Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 26 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 48 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 54.7 mm, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Material Finish Bright, Resistance Properties Corrosion-Resistant