  • Mfr # LV-OF-MCL-16-F
  • Zoro # G008675917
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LV-OF-MCL-16-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
For Shaft Diameter
16 mm
Mount Hole Thread Size
M5
Screw Thread Size
M5
Lever Height
35 mm
Collar Outside Diameter
34 mm
Collar Width
13 mm
Bore Diameter
16 mm
Lever Length
30 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Standards
Item
Quick Clamping Shaft Collar
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
30 mm
System of Measurement
Metric
Collar Material
Carbon Steel
Center to Lever Top
35.2 mm
Handle Material Finish
Powder Coated
Shaft Locking Type
Clamp On
Flat to Bore
7 mm
Collar Material Grade
1215
Lever Part Number
LF30-CL-M5: 15-ZS
Screw Location from Center
12.5 mm
Collar Material Finish
Black Oxide
Screw Material Grade
303
Component Mount Type
Outer Diameter Holes with Wrench Flats
Handle Material
Zinc
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Handle Color
Black
Bore Type
Round
Collar Construction
1-Piece
Shaft Tolerance
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 16 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 34 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 13 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 35.2 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 9.5 N-m