  • Mfr # LV-OF-MCL-20-F
  • Zoro # G508677343
Screw Seating Torque
16 N-m
Distance Across Flats
36 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LV-OF-MCL-20-F
Collar Width
15 mm
Collar Outside Diameter
40 mm
Lever Height
38.5 mm
Bore Diameter
20 mm
Lever Length
45 mm
Screw Thread Size
M6
Mount Hole Thread Size
M6
For Shaft Diameter
20 mm
Screw Seating Torque
16 N-m
Distance Across Flats
36 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Collar Material Grade
1215
Flat to Bore
8 mm
Center to Lever Top
38.8 mm
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 18-ZS
Screw Location from Center
14.73 mm
Collar Material Finish
Black Oxide
Collar Material
Carbon Steel
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 20 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 40 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 38.8 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m