  • Mfr # LV-OF-MCL-40-F
  • Zoro # G608677199
Screw Seating Torque
16 N-m
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LV-OF-MCL-40-F
Lever Height
40.5 mm
Bore Diameter
40 mm
Collar Width
15 mm
Collar Outside Diameter
60 mm
For Shaft Diameter
40 mm
Lever Length
45 mm
Screw Seating Torque
16 N-m
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
55 mm
Flat to Bore
7.5 mm
Screw Location from Center
24.99 mm
Collar Material Grade
1215
Collar Material
Carbon Steel
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS
Collar Material Finish
Black Oxide
Center to Lever Top
40.8 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 40 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 60 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m