  • Mfr # LV-OF-MSP-30-SS
  • Zoro # G608677038
/ea
Free Shipping & Returns
Screw Seating Torque
9.6 N-m
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Distance Across Flats
50 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LV-OF-MSP-30-SS
For Shaft Diameter
30 mm
Collar Width
15 mm
Collar Outside Diameter
54 mm
Lever Height
40.5 mm
Bore Diameter
30 mm
Lever Length
45 mm
Screw Seating Torque
9.6 N-m
Standards
Distance Across Flats
50 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Screw Location from Center
21.49 mm
Flat to Bore
10 mm
Collar Material Finish
Bright
Center to Lever Top
40.8 mm
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS
Collar Construction
2-Piece
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 30 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 54 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 9.6 N-m