  • Mfr # LV-OF-MSP-35-A
  • Zoro # G108677019
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Screw Seating Torque
16 N-m
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LV-OF-MSP-35-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Bore Diameter
35 mm
Lever Height
40.5 mm
Collar Width
15 mm
For Shaft Diameter
35 mm
Mount Hole Thread Size
M6
Lever Length
45 mm
Collar Outside Diameter
57 mm
Screw Thread Size
M6
Details
Screw Material
Stainless Steel
Screw Seating Torque
16 N-m
Item
Quick Clamping Shaft Collar
Standards
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
System of Measurement
Metric
Distance Across Flats
50 mm
Screw Material Grade
303
Shaft Tolerance
Shaft Locking Type
Clamp On
Component Mount Type
Outer Diameter Holes with Wrench Flats
Handle Material Finish
Powder Coated
Collar Material Finish
Bright
Bore Type
Round
Screw Location from Center
23.24 mm
Collar Material Grade
2024
Flat to Bore
7.5 mm
Handle Color
Black
Center to Lever Top
40.8 mm
Collar Construction
2-Piece
Collar Material
Aluminum
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS
Handle Material
Zinc
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 35 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 57 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Seating Torque 16 N-m, Bore Tolerance +0.050/+0.012 mm