  • Mfr # LVO-MSP-15-FZ
  • Zoro # G008678086
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Collar Material Grade
1215
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LVO-MSP-15-FZ
Collar Width
13 mm
Bore Diameter
15 mm
Lever Length
30 mm
Collar Outside Diameter
34 mm
Screw Thread Size
M5
For Shaft Diameter
15 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Collar Material Grade
1215
Collar Material Finish
Zinc Plated
Collar Material
Carbon Steel
Center to Lever Top
35.2 mm
Screw Location from Center
12.5 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 15 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 34 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 13 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 35.2 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Bore Tolerance +0.050/+0.012 mm