  • Mfr # LVO-OF-MCL-20-AN
  • Zoro # G008673753
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
36 mm
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LVO-OF-MCL-20-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
Screw Thread Size
M6
Collar Width
15 mm
Collar Outside Diameter
40 mm
For Shaft Diameter
20 mm
Mount Hole Thread Size
M6
Lever Length
45 mm
Bore Diameter
20 mm
Lever Height
38.5 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Standards
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
36 mm
Item
Quick Clamping Shaft Collar
System of Measurement
Metric
Screw Seating Torque
16 N-m
Collar Material
Aluminum
Handle Material
Zinc
Shaft Tolerance
Collar Construction
1-Piece
Bore Type
Round
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Handle Color
Orange
Collar Material Finish
Anodized
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 18-ZS-O
Collar Material Grade
2024
Flat to Bore
8 mm
Screw Material Grade
303
Screw Location from Center
14.73 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Component Mount Type
Outer Diameter Holes with Wrench Flats
Center to Lever Top
38.8 mm
Handle Material Finish
Powder Coated
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 20 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 40 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 38.8 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m