  • Mfr # LVO-OF-MCL-35-AN
  • Zoro # G808673854
/ea
Free Shipping & Returns
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LVO-OF-MCL-35-AN
Lever Length
45 mm
Bore Diameter
35 mm
For Shaft Diameter
35 mm
Lever Height
40.5 mm
Collar Outside Diameter
57 mm
Collar Width
15 mm
Standards
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
50 mm
Collar Material Grade
2024
Collar Material Finish
Anodized
Collar Construction
1-Piece
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS-O
Screw Location from Center
23.24 mm
Center to Lever Top
40.8 mm
Collar Material
Aluminum
Flat to Bore
7.5 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 35 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 57 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m