  • Mfr # LVO-OF-MSP-16-SS
  • Zoro # G508675141
Screw Seating Torque
5.4 N-m
Distance Across Flats
30 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LVO-OF-MSP-16-SS
Collar Width
13 mm
Screw Thread Size
M5
For Shaft Diameter
16 mm
Bore Diameter
16 mm
Lever Height
35 mm
Lever Length
30 mm
Collar Outside Diameter
34 mm
Mount Hole Thread Size
M5
Screw Seating Torque
5.4 N-m
Distance Across Flats
30 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Flat to Bore
7 mm
Lever Part Number
LF30-CL-M5: 15-ZS-O
Center to Lever Top
35.2 mm
Screw Location from Center
12.5 mm
Collar Material Finish
Bright
Collar Construction
2-Piece
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 16 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 34 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 13 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 35.2 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 5.4 N-m