  • Mfr # LVO-OF-MSP-20-F
  • Zoro # G008674989
Distance Across Flats
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LVO-OF-MSP-20-F
Collar Width
15 mm
Lever Length
45 mm
Collar Outside Diameter
40 mm
Bore Diameter
20 mm
Lever Height
38.5 mm
For Shaft Diameter
20 mm
Distance Across Flats
36 mm
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Center to Lever Top
38.8 mm
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 18-ZS-O
Collar Construction
2-Piece
Flat to Bore
8 mm
Collar Material Finish
Black Oxide
Collar Material
Carbon Steel
Collar Material Grade
1215
Screw Location from Center
14.73 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 20 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 40 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Carbon Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 1215, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 38.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m