  • Mfr # LVO-OF-MSP-25-AN
  • Zoro # G908675062
/ea
Key Features
Screw Material
Stainless Steel
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015 Certified, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Width Tolerance
+0.076/-0.254 mm
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LVO-OF-MSP-25-AN
Country of Origin
United States
Dimensions
Width Tolerance
Bore Diameter
25 mm
Screw Thread Size
M6
Lever Length
45 mm
Mount Hole Thread Size
M6
Lever Height
38.5 mm
Collar Width
15 mm
Collar Outside Diameter
45 mm
For Shaft Diameter
25 mm
Details
Screw Material
Stainless Steel
Standards
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
System of Measurement
Metric
Distance Across Flats
41 mm
Item
Quick Clamping Shaft Collar
Screw Seating Torque
16 N-m
Handle Material Finish
Powder Coated
Flat to Bore
8 mm
Handle Color
Orange
Collar Material Grade
2024
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Collar Material
Aluminum
Handle Material
Zinc
Shaft Tolerance
Component Mount Type
Outer Diameter Holes with Wrench Flats
Bore Type
Round
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 18-ZS-O
Center to Lever Top
38.8 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Collar Construction
2-Piece
Collar Material Finish
Anodized
Screw Material Grade
303
Screw Location from Center
17.5 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 25 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 45 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 38.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m