  • Mfr # LVO-OF-MSP-35-A
  • Zoro # G808675124
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LVO-OF-MSP-35-A
Collar Width
15 mm
Lever Length
45 mm
Collar Outside Diameter
57 mm
For Shaft Diameter
35 mm
Lever Height
40.5 mm
Bore Diameter
35 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Distance Across Flats
50 mm
Screw Location from Center
23.24 mm
Collar Material Finish
Bright
Center to Lever Top
40.8 mm
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS-O
Flat to Bore
7.5 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 35 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 57 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Screw Seating Torque 16 N-m, Bore Tolerance +0.050/+0.012 mm