  • Mfr # LVO-OF-MSP-35-AN
  • Zoro # G108675077
/ea
Free Shipping & Returns
Distance Across Flats
50 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LVO-OF-MSP-35-AN
Collar Outside Diameter
57 mm
Bore Diameter
35 mm
Collar Width
15 mm
Lever Height
40.5 mm
Lever Length
45 mm
For Shaft Diameter
35 mm
Distance Across Flats
50 mm
Bore Tolerance
+0.050/+0.012 mm
Collar Material Finish
Anodized
Lever Part Number
LF45-CL-M6: 20-ZS-O
Center to Lever Top
40.8 mm
Bore Type
Round
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Screw Location from Center
23.24 mm
Flat to Bore
7.5 mm
Description
Quick Clamping Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 35 mm, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 57 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Collar Width 15 mm, Collar Material Aluminum, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 2024, Keyway Depth Not Applicable, Center to Lever Top 40.8 mm, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Screw Seating Torque 16 N-m