  • Mfr # ENSP60-22-SS
  • Zoro # G2393800
/ea
Key Features
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Outside Dia.
2 23/64 in
Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ENSP60-22-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
1 3/8 in
Outside Dia.
2 23/64 in
Dimension Type
Inch
Width
Screw Size
M5 x 14
Clearance Dia.
2.51 in
Width Tolerance
For Shaft Diameter
1 3/8 in
Bore Diameter
Screw Thread Size
M5x14
Clearance Diameter
63.8 mm
Collar Outside Diameter
60 mm
Collar Width
12 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Number of Pieces
2
Collar Style
Clamp
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 350 Degrees F
Screw Material
Stainless Steel
Shaft Locking Type - Couplings
2 Piece Clamp
Material - Collars
System of Measurement
Metric with Inch Bore
Item
Shaft Collar
Item - Shaft Collars
Shaft Collar
Bore Type - Collars
Plain Bore
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.002/+0.0005 in
Screw Seating Torque
5.4 N-m
Screw Material Grade
304
Shaft Tolerance
Bore Type
Round
Screw Location from Center
1.02 in
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Collar Material Grade
303
Screw Material Finish
Bright
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Collar Material
Stainless Steel
Shaft Locking Type
Clamp On
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Collar Construction
2-Piece
Collar Material Finish
Bright
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric with Inch Bore, Bore Type Round, Bore Diameter 1 3/8 in, Bore Thread Size Not Applicable, Collar Outside Diameter 60 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 63.8 mm, Collar Width 12 mm, Collar Material Stainless Steel, Keyway Width Not Applicable, Collar Material Grade 303, Keyway Depth Not Applicable, Thread Direction Not Applicable, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel