  • Mfr # RLC16-6-6-A
  • Zoro # G3405564
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
0.375 in x 0.375 in
Max. RPM
5000 RPM
Outside Dia.
0.984 in
Overall Length
1.339 in
Weight
0.0756 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RLC16-6-6-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
0.375 in x 0.375 in
Outside Dia.
0.984 in
Overall Length
1.339 in
Length
1.339 in
Clearance Dia. (In.)
1.059 in
Screw Size
M3
Details
Max. RPM
5000 RPM
Weight
0.0756 lbs
Material
Anodized Aluminum
Style
Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.016 in
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
34.5 lb-in/Deg
Axial Motion
0.028 in
Number of Screws
2
Measurement Type
Inch
Moment of Inertia
0.4409 lb-in^2
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in
B1 Shaft Penetration
0.378 in
Screw Finish
Bright
Dynamic Torque Non-Reversing
20.8 lb-in
Screw Seating Torque
5.40 Nm
Dynamic Torque Reversing
13.7 lb-in
B2 Shaft Penetration
0.378 in
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 0.375" x 0.375" bores, 0.984" OD, and 1.339" length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.