  • Mfr # MRLC20-10-9-A
  • Zoro # G3416834
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 9 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Weight
0.0332 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MRLC20-10-9-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 9 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Length
26.00 mm
Screw Size
M2.5
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Details
Max. RPM
7500 RPM
Weight
0.0332 lbs
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.3 Nm/Deg
Style
Clamp
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Moment of Inertia
9.0 g.cm^2
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
Measurement Type
Metric
Axial Motion
0.50 mm
Number of Screws
2
Screw Finish
Bright
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 10mm x 9mm bores, 20.0mm OD, and 26.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.