  • Mfr # MRLC20-4-4-A
  • Zoro # G3396796
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
4 mm x 4 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MRLC20-4-4-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
4 mm x 4 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Length
26.00 mm
Screw Size
M2.5
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Details
Max. RPM
7500 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0412 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.3 Nm/Deg
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Style
Clamp
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Axial Motion
0.50 mm
Screw Finish
Bright
Moment of Inertia
9.0 g.cm^2
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
Number of Screws
2
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 4mm x 4mm bores, 20.0mm OD, and 26.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.