  • Mfr # MRLC20-5-4-A
  • Zoro # G3406438
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
5 mm x 4 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Weight
0.0406 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MRLC20-5-4-A
Bore Dia.
5 mm x 4 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Length
26.00 mm
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Weight
0.0406 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.3 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
Axial Motion
0.50 mm
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 5mm x 4mm bores, 20.0mm OD, and 26.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.