  • Mfr # MRLC25-9-5-A
  • Zoro # G3392429
Bore Dia.
9 mm x 5 mm
Max. RPM
5000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MRLC25-9-5-A
Bore Dia.
9 mm x 5 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
Clearance Dia. (mm)
26.9 mm
Screw Size
M3
Details
Max. RPM
5000 RPM
Weight
0.0783 lbs
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.9 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Reversing
1.55 Nm
Screw Seating Torque
5.40 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.35 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Moment of Inertia
31.0 g.cm^2
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 9mm x 5mm bores, 25.0mm OD, and 34.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.