  • Mfr # MRSC20-10-10-A
  • Zoro # G3400007
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 10 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Length
21.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSC20-10-10-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 10 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Length
21.50 mm
Screw Size
M2.5
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Details
Max. RPM
7500 RPM
Weight
0.0263 lbs
Material
Anodized Aluminum
Style
Clamp
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.12 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.9 Nm/Deg
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Finish
Bright
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Number of Screws
2
Axial Motion
0.50 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Moment of Inertia
7.8 g.cm^2
Measurement Type
Metric
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 10mm x 10mm bores, 20.0mm OD, and 21.50mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.