  • Mfr # MRSC25-12-9-A
  • Zoro # G3397450
Bore Dia.
12 mm x 9 mm
Max. RPM
5000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Length
25.80 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRSC25-12-9-A
Bore Dia.
12 mm x 9 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Length
25.80 mm
Clearance Dia. (mm)
26.9 mm
Screw Size
M3
Details
Max. RPM
5000 RPM
Weight
0.0514 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.1 Nm/Deg
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.35 Nm
Moment of Inertia
23.0 g.cm^2
Screw Seating Torque
5.40 Nm
Dynamic Torque Reversing
1.55 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 12mm x 9mm bores, 25.0mm OD, and 25.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.