  • Mfr # MRSC16-4-3-A
  • Zoro # G3415486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
4 mm x 3 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
19.75 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSC16-4-3-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
4 mm x 3 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
19.75 mm
Length
19.75 mm
Screw Size
M2
Clearance Dia. (mm)
18.0 mm
Details
Max. RPM
10000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0186 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.10 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.2 Nm/Deg
Max. Angular Misalignment
2.5 deg
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Screw Finish
Bright
Number of Screws
2
Dynamic Torque Non-Reversing
0.85 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Reversing
0.55 Nm
B1 Shaft Penetration
7.9 mm
Screw Seating Torque
1.10 Nm
Measurement Type
Metric
Moment of Inertia
2.9 g.cm^2
B2 Shaft Penetration
7.9 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Axial Motion
0.40 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 10,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 4mm x 3mm bores, 16.0mm OD, and 19.75mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.