  • Mfr # MRSC25-5-5-A
  • Zoro # G3389385
Bore Dia.
5 mm x 5 mm
Max. RPM
5000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Weight
0.06 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRSC25-5-5-A
Bore Dia.
5 mm x 5 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Length
25.80 mm
Screw Size
M3
Clearance Dia. (mm)
26.9 mm
Details
Max. RPM
5000 RPM
Weight
0.06 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.1 Nm/Deg
Dynamic Torque Reversing
1.55 Nm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
5.40 Nm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Moment of Inertia
23.0 g.cm^2
Dynamic Torque Non-Reversing
2.35 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 5mm x 5mm bores, 25.0mm OD, and 25.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.