  • Mfr # MRSC13-6-5-A
  • Zoro # G3421549
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Max. RPM
12000 RPM
Outside Dia.
13 mm
Overall Length
16.80 mm
Weight
0.009 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSC13-6-5-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Outside Dia.
13 mm
Overall Length
16.80 mm
Length
16.80 mm
Screw Size
M1.6
Clearance Dia. (mm)
14.5 mm
Details
Max. RPM
12000 RPM
Weight
0.009 lbs
Material
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
2.5 deg
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.8 Nm/Deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.08 mm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
7.0 mm
Axial Motion
0.30 mm
Number of Screws
2
Dynamic Torque Non-Reversing
0.55 Nm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Screw Seating Torque
0.73 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Reversing
0.35 Nm
B2 Shaft Penetration
7.0 mm
Moment of Inertia
1.0 g.cm^2
Screw Finish
Bright
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 12,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 6mm x 5mm bores, 13.0mm OD, and 16.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.