  • Mfr # MRSC16-8-4-A
  • Zoro # G3400847
Bore Dia.
8 mm x 4 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
19.75 mm
Weight
0.0163 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MRSC16-8-4-A
Bore Dia.
8 mm x 4 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
19.75 mm
Length
19.75 mm
Clearance Dia. (mm)
18.0 mm
Weight
0.0163 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.2 Nm/Deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.10 mm
Dynamic Torque Reversing
0.55 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
0.85 Nm
Axial Motion
0.40 mm
B2 Shaft Penetration
7.9 mm
B1 Shaft Penetration
7.9 mm
Screw Seating Torque
1.10 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 10,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 8mm x 4mm bores, 16.0mm OD, and 19.75mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.