  • Mfr # RLS13-5/16"-6MM-A
  • Zoro # G3416798
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
0.313 in x 6 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
0.787 in (20 mm)
Overall Length
1.024 in (26.00 mm)
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RLS13-5/16"-6MM-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
0.313 in x 6 mm
Outside Dia.
0.787 in (20 mm)
Overall Length
1.024 in (26.00 mm)
Length
1.024 in (26.00 mm)
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
15000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0379 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
20.4 lb-in/Deg (2.3 Nm/Deg)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.010 in (0.25 mm)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Style
Set Screw
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Moment of Inertia
0.1408 lb-in^2 (9.9 g.cm^2)
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Dynamic Torque Reversing
11.5 lb-in (1.30 Nm)
Number of Screws
4
Dynamic Torque Non-Reversing
17.3 lb-in (1.95 Nm)
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.339 in (8.6 mm)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
B1 Shaft Penetration
0.339 in (8.6 mm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.020 mm / -0.000 mm)
Screw Finish
Bright
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 0.313" x 6mm bores, 0.787" (20.0mm) OD, and 1.024" (26.00mm) length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.