  • Mfr # MRLS20-10-6-A
  • Zoro # G3395560
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
10 mm x 6 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRLS20-10-6-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
10 mm x 6 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Length
26.00 mm
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
15000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.035 lbs
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.3 Nm/Deg
Style
Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.95 Nm
Moment of Inertia
9.9 g.cm^2
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Measurement Type
Metric
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Dynamic Torque Reversing
1.30 Nm
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Number of Screws
4
Screw Finish
Bright
Screw Seating Torque
1.76 Nm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Axial Motion
0.50 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 15,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 10mm x 6mm bores, 20.0mm OD, and 26.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.