  • Mfr # MRLS25-11-6-A
  • Zoro # G3387757
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 6 mm
Max. RPM
12000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Weight
0.0748 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MRLS25-11-6-A
Bore Dia.
11 mm x 6 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
12000 RPM
Weight
0.0748 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.8 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Reversing
2.05 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Moment of Inertia
33.0 g.cm^2
Dynamic Torque Non-Reversing
3.10 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Screw Seating Torque
3.20 Nm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 12,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 11mm x 6mm bores, 25.0mm OD, and 34.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.