  • Mfr # MRLS25-11-7-A
  • Zoro # G3391220
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 7 mm
Max. RPM
12000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRLS25-11-7-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 7 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
12000 RPM
Weight
0.0743 lbs
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.8 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Style
Set Screw
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Screw Finish
Bright
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
3.10 Nm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Reversing
2.05 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Moment of Inertia
33.0 g.cm^2
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Number of Screws
4
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 12,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 11mm x 7mm bores, 25.0mm OD, and 34.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.