  • Mfr # MRLS25-11-9-A
  • Zoro # G3392648
Bore Dia.
11 mm x 9 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRLS25-11-9-A
Bore Dia.
11 mm x 9 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
Weight
0.0733 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.8 Nm/Deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Reversing
2.05 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
3.10 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 12,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 11mm x 9mm bores, 25.0mm OD, and 34.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.