  • Mfr # MRLS16-6-5-A
  • Zoro # G3390426
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
23.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRLS16-6-5-A
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
23.50 mm
Length
23.50 mm
Weight
0.0215 lbs
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.20 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.4 Nm/Deg
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
7.9 mm
Axial Motion
0.40 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.15 Nm
Screw Seating Torque
0.73 Nm
Dynamic Torque Reversing
0.75 Nm
B2 Shaft Penetration
7.9 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 17,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 6mm x 5mm bores, 16.0mm OD, and 23.50mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.