  • Mfr # MRLS20-7-5-A
  • Zoro # G3399429
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MRLS20-7-5-A
Bore Dia.
6 mm x 5 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
26.00 mm
Length
26.00 mm
Weight
0.0388 lbs
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
2.3 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.95 Nm
Dynamic Torque Reversing
1.30 Nm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Axial Motion
0.50 mm
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 15,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 7mm x 5mm bores, 20.0mm OD, and 26.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.