  • Mfr # RSS10-3/16"-4MM-A
  • Zoro # G3387249
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
0.188 in x 4 mm
Max. RPM
25000 RPM
Outside Dia.
0.630 in (16 mm)
Overall Length
0.778 in (19.75 mm)
Length
0.778 in (19.75 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RSS10-3/16"-4MM-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
0.188 in x 4 mm
Outside Dia.
0.630 in (16 mm)
Overall Length
0.778 in (19.75 mm)
Length
0.778 in (19.75 mm)
Set Screw Size
M3
Details
Max. RPM
25000 RPM
Weight
0.0184 lbs
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
10.6 lb-in/Deg (1.2 Nm/Deg)
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Style
Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in (0.10 mm)
Max. Angular Misalignment
2.5 deg
Measurement Type
Inch/Metric
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.020 mm / -0.000 mm)
Dynamic Torque Reversing
6.6 lb-in (0.75 Nm)
B1 Shaft Penetration
0.311 in (7.9 mm)
Moment of Inertia
0.0427 lb-in^2 (3.0 g.cm^2)
B2 Shaft Penetration
0.311 in (7.9 mm)
Screw Seating Torque
0.73 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
10.2 lb-in (1.15 Nm)
Screw Finish
Bright
Number of Screws
4
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Axial Motion
0.016 in (0.40 mm)
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 25,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 0.188" x 4mm bores, 0.630" (16.0mm) OD, and 0.778" (19.75mm) length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.