  • Mfr # MRSS25-12-6-A
  • Zoro # G3389997
Bore Dia.
12 mm x 6 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Weight
0.0536 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRSS25-12-6-A
Bore Dia.
12 mm x 6 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Length
25.80 mm
Weight
0.0536 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.16 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3 Nm/Deg
Dynamic Torque Non-Reversing
3.10 Nm
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Axial Motion
0.70 mm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Reversing
2.05 Nm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 15,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 12mm x 6mm bores, 25.0mm OD, and 25.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.