  • Mfr # MRSS13-6-4-A
  • Zoro # G3390487
/ea
Key Features
Bore Dia.
6 mm x 4 mm
Max. RPM
30000 RPM
Outside Dia.
13 mm
Overall Length
16.80 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSS13-6-4-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
6 mm x 4 mm
Outside Dia.
13 mm
Overall Length
16.80 mm
Length
16.80 mm
Set Screw Size
M2.5
Details
Max. RPM
30000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0094 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.08 mm
Max. Angular Misalignment
2.5 deg
Style
Set Screw
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.8 Nm/Deg
Dynamic Torque Reversing
0.50 Nm
Screw Finish
Bright
Measurement Type
Metric
Dynamic Torque Non-Reversing
0.70 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
7.0 mm
B2 Shaft Penetration
7.0 mm
Screw Seating Torque
0.44 Nm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Moment of Inertia
1.1 g.cm^2
Axial Motion
0.30 mm
Number of Screws
4
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 30,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 6mm x 4mm bores, 13.0mm OD, and 16.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.