  • Mfr # RSS13-8MM-1/4"-A
  • Zoro # G3418898
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
8 mm x 0.250 in
Max. RPM
20000 RPM
Outside Dia.
0.787 in (20 mm)
Overall Length
0.846 in (21.50 mm)
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RSS13-8MM-1/4"-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
8 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.787 in (20 mm)
Overall Length
0.846 in (21.50 mm)
Length
0.846 in (21.50 mm)
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
20000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0303 lbs
Max. Angular Misalignment
3 deg
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
16.8 lb-in/Deg (1.9 Nm/Deg)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in (0.12 mm)
Style
Set Screw
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Dynamic Torque Reversing
11.5 lb-in (1.30 Nm)
Screw Finish
Bright
Number of Screws
4
B2 Shaft Penetration
0.339 in (8.6 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
B1 Shaft Penetration
0.339 in (8.6 mm)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
17.3 lb-in (1.95 Nm)
Axial Motion
0.020 in (0.50 mm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.020 mm / -0.000 mm)
Moment of Inertia
0.1252 lb-in^2 (8.8 g.cm^2)
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 20,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 8mm x 0.250" bores, 0.787" (20.0mm) OD, and 0.846" (21.50mm) length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.