  • Mfr # JD36/57-92Y
  • Zoro # G2225666
/ea
Key Features
Size - Jaw Couplings
JC36/JCC36/MJC57/MJCC57/MJS57
Max. Axial Misalignment (In.)
0.05 in
Rated Torque
570 in-lb
Type
Urethane Spider
Temp. Range
-10 Degrees to 180 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JD36/57-92Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Jaw Couplings
JC36/JCC36/MJC57/MJCC57/MJS57
Width (In.)
0.75 in
Coupling Size
JC36, JCC36, JS36, JSC36, MJC57, MJCC57, MJS57, MJSC57
Spider Width
0.8 in
Outside Diameter
2 1/4 in
Details
Max. Axial Misalignment (In.)
0.05 in
Rated Torque
570 in-lb
Item
Jaw Coupling Insert
Type
Urethane Spider
Temp. Range
-10 Degrees to 180 Degrees F
Serviceable Temp. Range (F)
-10 to 180
Torque (In.-Lbs.)
285
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
Material - Spiders
Urethane
Color
Yellow
Max. Angular Misalignment
0.9 Degrees
Max. RPM
8,000 RPM
Item - Jaw Coupling Spiders
Curved Jaw Coupling Insert
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.004
Max. Torque (In.-Lbs.)
570
HP Rating @ 100 RPM
0.9044
Compatible Hub Manufacturer Part Number
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Horsepower @ 100 RPM
0.9044 hp
Zero Backlash
Yes
Full Bearing Support Required
Yes
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Maximum Torque
285 in-lb
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Spider Type
Solid Center Spider
System of Measurement
Inch
Number of Teeth
6
Spider Material
Polyurethane
Angular Misalignment
0.8 Degrees
Maximum Speed
8,000 RPM
Deform Torque
570 lb-in
Fail Safe
Weight
0.0637 lb
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Torsional Stiffness
250 in-lb/Deg
Durometer Hardness
92A
Working Torque
285 in-lb
Parallel Misalignment
0.005 in
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Axial Motion
0.05 in
Description
Jaw Coupling Insert, Coupling Size JC36, JCC36, JS36, JSC36, MJC57, MJCC57, MJS57, MJSC57, Outside Diameter 2 1/4 in, System of Measurement Inch, Maximum Speed 8,000 RPM, Horsepower @ 100 RPM 0.9044 hp, Spider Material Polyurethane, Maximum Torque 285 in-lb, Parallel Misalignment 0.005 in, Durometer Hardness 92A, Axial Motion 0.05 in, Angular Misalignment 0.8 Degrees , Color Yellow, Compatible Hub Manufacturer Part Number JC36, JCC36, JS36, JSC36, MJC57, MJCC57, MJS57, MJSC57