  • Mfr # JD16/25-92Y
  • Zoro # G2973101
/ea
Key Features
Size - Jaw Couplings
JC16/JCC16/MJC25/MJCC25/MJS25
Temp. Range
-10 Degrees to 180 Degrees F
HP Rating @ 100 RPM
0.0920
Serviceable Temp. Range (F)
-10 to 180
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.005 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JD16/25-92Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Jaw Couplings
JC16/JCC16/MJC25/MJCC25/MJS25
Coupling Size
JC16, JCC16, JS16, JSC16, MJC25, MJCC25, MJS25, MJSC25
Width (In.)
0.333 in
Outside Diameter
1 in
Spider Width
0.36 in
Details
Temp. Range
-10 Degrees to 180 Degrees F
HP Rating @ 100 RPM
0.0920
Serviceable Temp. Range (F)
-10 to 180
0.005 in
Max. Axial Misalignment (In.)
0.03 in
Item
Jaw Coupling Insert
Max. Angular Misalignment
0.9 Degrees
Type
Urethane Spider
Torque (In.-Lbs.)
29
Item - Jaw Coupling Spiders
Curved Jaw Coupling Insert
Material - Spiders
Urethane
Max. RPM
8,000 RPM
Color
Yellow
Rated Torque
58 in-lb
Max. Torque (In.-Lbs.)
58
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Axial Motion
0.03 in
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Maximum Speed
8,000 RPM
Spider Material
Polyurethane
Weight
0.0064 lb
Compatible Hub Manufacturer Part Number
Deform Torque
58 lb-in
Parallel Misalignment
0.005 in
Horsepower @ 100 RPM
0.0920 hp
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Full Bearing Support Required
Yes
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Working Torque
29 in-lb
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Fail Safe
Yes
Durometer Hardness
92A
System of Measurement
Inch
Spider Type
Solid Center Spider
Number of Teeth
4
Angular Misalignment
0.9 Degrees
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Maximum Torque
29 in-lb
Torsional Stiffness
14.9 in-lb/Deg
Zero Backlash
Description
Jaw Coupling Insert, Coupling Size JC16, JCC16, JS16, JSC16, MJC25, MJCC25, MJS25, MJSC25, Outside Diameter 1 in, System of Measurement Inch, Maximum Speed 8,000 RPM, Horsepower @ 100 RPM 0.0920 hp, Spider Material Polyurethane, Maximum Torque 29 in-lb, Parallel Misalignment 0.005 in, Durometer Hardness 92A, Axial Motion 0.03 in, Angular Misalignment 0.9 Degrees , Color Yellow, Compatible Hub Manufacturer Part Number JC16, JCC16, JS16, JSC16, MJC25, MJCC25, MJS25, MJSC25, Deform Torque 58 lb-in