  • Mfr # SCE-7236SOF19
  • Zoro # G311164597
/ea
See details
Key Features
Dimension
60-1/2 in. H x 33.56 in. W x 3-1/4 in. L
Height
60-1/2 in
Width
33.56 in
Type
Swing Out
Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SCE-7236SOF19
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension
Height
Width
33.56 in
Depth
3.25"
Length
3-1/4 in
Details
Item
Mounting Kit - Frame
Type
Swing Out
Material
Carbon Steel
Color
White
Finish
Powder Coated
Description
Frame, Swing Out Rack Mounting
Application
Designed for mounting 19.00" rack-mounting equipment. The frame pivots within the enclosure for access to the back of the mounted equipment. A nylon bearing allows easy movement. Quick release latches hold the frame closed. One clip nut package (CN1032) is included. Made from heavy gauge carbon steel.
Construction
0.125 In. Carbon Steel.
Description
  • •Powder Coated White