  • Mfr # SCE-N12TM3CF230V
  • Zoro # G211164567
Key Features
Hz
50/60 Hz
Air Flow
370 cfm
Power Consumption
88 W / 116 W
Static pressure
360 Pa
Standards
Nema 12; UL E358386 Type 12; CE, cULus
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SCE-N12TM3CF230V
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
5.6 in
Depth
18 in
Width
18 in
Details
Hz
50/60 Hz
Air Flow
370 cfm
Power Consumption
88 W / 116 W
Item
Top Mount Fan
Static pressure
360 Pa
Standards
Application
Easy to install top mounted design for use in NEMA 12 enclosures
Voltage
230V
Mounting Type
Top Mount
Finish
Powder coat RAL 7035
Amps
0.38 A / 0.50 A